«Κόρινθος, μια ρωμαϊκή αποικία: από την καταστροφή στην αναγέννηση της πόλης», Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2012

Εκπαιδευτικές δραστηριότητες για ενήλικο κοινό, οικογένειες και μαθητές στον Αρχαιολογικό Χώρο και το Μουσείο Αρχαίας Κορίνθου. Στόχος, η προβολή της ιστορίας και της αρχαιολογικής κληρονομιάς της Κορίνθου, ως ρωμαϊκής αποικίας, αλλά και η γνωριμία με το πολυετές και πολύπλευρο έργο της Αρχαιολογικής Υπηρεσίας και της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών, στην Αρχαία Κόρινθο.

Σχεδιασμός – υλοποίηση: Αμαλία Τσιτούρη, αρχαιολόγος – μουσειολόγος, Σωκράτης Κουρσούμης, αρχαιολόγος – επιμελητής Αρχαίας Κορίνθου, Δήμητρα Λάλα, αρχαιολόγος, και Ιουλία Τζώνου-Herbst, υποδιευθύντρια ανασκαφών ΑΣΚΣΑ στην Κόρινθο, με την υποστήριξη συντηρητών και αρχαιοφυλάκων του Μουσείου.