«Τα μάτια ’μείναν ίδια… Κόρινθος: μία πόλη – χίλια πρόσωπα στο πέρασμα του χρόνου», Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2013

Στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Αρχαίας Κορίνθου μαθητές του Δημοτικού σχολείου υποδύονται διάσημους έλληνες και αμερικανούς ανασκαφείς της Αρχαίας Κορίνθου. Το παιχνίδι ρόλων γίνεται το όχημα για την ανακάλυψη των διαφορετικών «βλεμμάτων» αρχαίων Ελλήνων και Ρωμαίων, που κρύβονται στο Μουσείο. Ανθρώπινες ιστορίες από τον δημόσιο και ιδιωτικό βίο ξετυλίγονται με αφετηρία τις απεικονίσεις ματιών σε ποικίλα αντικείμενα διαφορετικών εποχών, ενώ αναδεικνύονται και οι σημαντικότεροι σταθμοί στην ιστορία της αρχαίας πόλης.

Σχεδιασμός – υλοποίηση: Αμαλία Τσιτούρη, αρχαιολόγος – μουσειολόγος, Σωκράτης Κουρσούμης, αρχαιολόγος – επιμελητής Αρχαίας Κορίνθου και Ιουλία Τζώνου-Herbst, υποδιευθύντρια ανασκαφών ΑΣΚΣΑ στην Κόρινθο, με την υποστήριξη συντηρητών και αρχαιοφυλάκων του Μουσείου.

"Τα μάτια ’μείναν ίδια... Κόρινθος: μία πόλη – χίλια πρόσωπα στο πέρασμα του χρόνου", οι μαθητές - ανασκαφείς της αρχαίας Κορίνθου συζητούν τα πορίσματα της έρευνάς τους

"Τα μάτια ’μείναν ίδια... Κόρινθος: μία πόλη – χίλια πρόσωπα στο πέρασμα του χρόνου", ανακαλύπτοντας τα «βλέμματα» αρχαίων Ελλήνων και Ρωμαίων στο Μουσείο