«Παπουτσήδες και βασιλιάδες στα ερείπια μίας ρωμαϊκής πόλης», Απρίλιος 2015

Εκπαιδευτική δραστηριότητα για μαθητές Γ’ Λυκείου – Θεωρητικής κατεύθυνσης, στο Μουσείο Αρχαίας Κορίνθου, με στόχο τη γνωριμία με τον ελληνορωμαϊκό πολιτισμό, όπως αυτός διασώζεται μέσα από τις πηγές και τα υλικά του τεκμήρια. Η δράση περιέλαβε αφήγηση-μετάφραση λατινικού κειμένου από το εγχειρίδιο της Γ΄ Λυκείου («Ο Οκταβιανός, ο παπουτσής και το κοράκι») ομαδικό παιχνίδι εξερεύνησης των ρωμαϊκών αρχαιοτήτων του Μουσείου με τη βοήθεια ειδικά σχεδιασμένων καρτελών (ερωτήσεις – ερεθίσματα) και, τέλος, ελεύθερη δραματοποίηση του κωμικού επεισοδίου που περιέγραφε το λατινικό κείμενο.

Σχεδιασμός – υλοποίηση: Αμαλία Τσιτούρη, αρχαιολόγος – μουσειολόγος, Σωκράτης Κουρσούμης, αρχαιολόγος – επιμελητής Αρχαίας Κορίνθου, Σταυρούλα Μαρινού και Σοφία Σκάζα, φιλόλογοι στο 2ο ΓΕΛ Κορίνθου, με την υποστήριξη συντηρητών και αρχαιοφυλάκων του Μουσείου.

DSC_0451 DSC_0393